Cookies help us deliver our services. By using this site you agree to the use of cookies for analytics, personalised content and ads.   I agree  


No. 122. ELEGANCE AQUARIUS

Mineral bracelets

mineral stone bracelet

Stázka #My story & My gallery

HANDMADE by Clements


Available in
Price including VAT CZK

We make to order - please measure the wrist circumference firmly and write in the NOTES in the last phase of the order


cyangrey
 177.65
Approx. US$ 8.14


ADD TO CART Buy
In the shopping cart: 0

Shopping Cart Delivery options | The lowest price for delivery #Česká pošta, platba předem na účet:  55.00 Approx. US$ 2.52
 

No. 122. ELEGANCE AQUARIUS

Minerals: matt amazonite, aquamarine, jasper fancy, surgical steel pendant
AMAZONITE
Use: success, calm, intuition, harmful radiation
Properties: It is an extremely calming stone, calms the nervous system, keeps in balance masculine and feminine energy, dissipates negative energies and dissolves negative blocks, reduces anxiety and fear, increases intuition, absorbs harmful radiation from mobile phones and microwave ovens. Ensures success in risky steps. It opens the heart and neck chakra. Therapeutic use: treats osteoporosis, tooth decay, balances the metabolism disrupted by blocking the nervous system, brings relief from muscle cramps. AVANTURIN
Use: mental strength, sight, money, peace, healing, happiness
Properties: It is a stone of happiness. It has a highly positive effect on everything connected with prosperity and wealth. It is used to protect houses and gardens from geopathogenic zones, it absorbs electromagnetic smog, protection against radiation from a mobile phone. At the mental level, it strengthens leadership and decision-making skills, increases receptivity and perseverance, encourages creativity and raises intelligence. It can take you back to the past and uncover the imbalances of the present. Maintains a balance between female and male energy.
Therapeutic use: it has a beneficial effect on the thyroid gland, preventing the development of arteriosclerosis and the onset of allergies. Maintains blood pressure balance, stimulates metabolism, lowers cholesterol, relieves migraines, has a very beneficial effect on strengthening eyesight. It heals the adrenal glands, heart, cavities, muscular and urogenital system.
JASPIS
Use: happiness, beauty, protection, health, healing
Properties: It is a common stone that brings peace, support and help under stress, unifies all aspects of life, is a protective stone against physical and mental risks, absorbs negative energy, gives courage to fulfill all intentions, helps resolve conflicts, increases organizational skills, promotes quick thinking and imagination, suppresses dangerous desires and whims, summons luck. Compares and adjusts chakras, each jasper color belongs to one chakra.
Therapeutic use: supplies energy, relieves labor pains, supports digestion, genital and circulatory functions, prolongs sexual pleasure.

Original text [cs]
Last update: 2020-08-07 09:17:36
Delivery terms | Delivery and Payment methods | Complaints Procedure - Conditions for the return of goods
Material
 mineral stones 
Method of manufacture
 handmade to order 

About me #Stázka

Náramky z minerálů
Náramky z minerálů vyrábíme z minerálních kamenů, které mají většinou podobu kulatých minerálních korálů o průměru 8mm. Ač máme obrovskou snahu používat materiály a barvy zcela přírodní, některé minerály jsou přibarvované, aby bylo dosaženo daného barevného efektu (jedná se především o barevné praskané křisťály, acháty a jadeity) a daly se tak díky nim vytvářet neobyčejné barevné kombinace.
Minerální korálky jsou navlečeny na silikonové transparentní pružence o síle 1mm, která má neuvěřitelnou pevnost, konec je potom zavázán pomocí 4-5 pevných uzlů a schován buď do korálku či do ozdobné spony. Přívěšky, ozdoby, spona, rondelky jsou z běžných bižuterních kovů bez příměsi niklu.

Ke každému náramku je dodán polypropylenový průhledný sáček s lepící klopou, kartička s logem naší firmy a papírový sáček s potiskem. K náramkům znamení zvěrokruhu a čakrových náramků je dodávána kartička s charakteristikou znamení, významy čaker a použitými minerály.


Vaši Clements
... click here

Similar products:
NO. 124. BERAN ELEGANCE
mineral stone bracelet ...
NO. 121. KOZOROH ELEGANCE
mineral stone bracelet ...
NO. 126. GEMINI ELEGANCE
mineral stone bracelet ...
NO. 132. KOZOROH ELEGANCE
mineral stone bracelet ...
NO. 123. FISH ELEGANCE
mineral stone bracelet ...
NO. 127. RAK ELEGANT
mineral stone bracelet ...
ELEGANT COLLAR
The classic yellow-breasted bunting necklace ...
NO. 128. LEV ELEGANT
mineral stone bracelet ...
NO. 125. BULL ELEGANT
mineral stone bracelet ...
NO. 129. PANNA ELEGANT
mineral stone bracelets ...
Next